Przeciwskazania do skleroterapii | Flebolog dr Szczygieł

Przeciwskazania do skleroterapii

dr Łukasz Szczygieł informuje:

Na szczęscie przeciwskazań do skleroterapii nie ma wiele. Bezwzględnymi na pewno są:

  • Uczulenie na sklerozant, jest ekstremalnie rzadkie i przed zabiegiem skleroterapii nie wykonuje się testów uczuleniowych.
  • Ostra zakrzepica żył głębokich i zator płucny.
  • Zakażenie skóry i tkanki podskórnej w okolicy wkłucia (echoskleroterapia pianowa pozwala na bezpieczne wkłucia oddalone od tych miejsc).
  • Ciężka infekcja ogólnoustrojowa, aczkolwiek nie zaleca się wykonywać skleroterapii nawet w przypadku zwykłego przeziębienia.
  • Długotrwałe unieruchomienie (w łóżku) lub znacznie ograniczona mobilność pacjenta.
  • Ciąża.

W przypadku skleroterapii pianowej u pacjentów z nieskorygowaną wadą serca: ubytkiem przegrody międzyprzedsionkowej lub przetrwałym otworem owalnym, należy rozważyć bezpieczeństwo metody. Jest to przeciwwskazanie bezwzględne i nie należy wykonywać echoskleroterapii bez zgody kardiologa i bez wykonania przez doświadczonego neurologa USG Doppler przezczaszkowego z ustaleniem nieobecności przecieku krwi przez ubytek w ścianie serca.

Przeciwwskazania względne obejmują:

  • Zły stan ogólny.
  • Karmienie piersią (wymagane zaprzestanie na 48-72 godziny, gdyż nie badano, czy sklerozanty przenikają do mleka).
  • Niedokrwienie kończyn dolnych w przebiegu miażdżycy.
  • Poważne reakcje alergiczne w wywiadzie, zwłaszcza wstrząs anafilaktyczny i obrzęk naczynioruchowy (obrzęk Quinckego).
  • Liczne przebyte zakrzepice, nadkrzepliwość (trombofilia), choroba nowotworowa.
  • Ostrza zakrzepica żył powierzchownych.

Pacjencie

Dowiedz się więcej o bezpieczeństwie skleroterapii.

Bezpieczeństwo

Przebarwienia po skleroterapii

Warto wiedzieć, że przebarwienia są częstym efektem ubocznym skleroterapii i trudno większość z nich traktować jako powikłania. Szczególnie należy rozgraniczyć wizualny stan płytko położonych pod skórą żylaków i obfitych pajączków, które po kilku dniach i często tygodniach są dużo bardziej widoczne, o zmienionym na brązowo-beżowo-szaro-czarnym kolorze, co wynika z uwięzienia w leczonym naczyniu krwi i jej przemiany pod wpływem sklerozantu. Z czerwonej hemoglobiny zawartej w czerwonych krwinkach powstaje po ich rozpadzie brązowa hemosyderyna, która zmienia kolor zamkniętej żyły.

W dalszym etapie zamknięte żyły podlegają rozpuszczeniu przez organizm, za pomocą makrofagów, których zadaniem jest rozbicie i wchłonięcie tego barwnika. Zaburzenia procesu wchłaniania mogą skutkować mniej lub bardziej trwałą obecnością hemosyderyną pod skórą, mimo braku już w tym miejscu naczynia. Taki w istocie rodzaj tatuażu pod postacią plamek, kropek lub linii koloru beżowego wymaga stosowania kremów z laktoferyną, można również wykonać zabiegi laserem Nd:Yag Q-Switch w celu ich podskórnego spalenia i rozbicia na drobniejsze fragmenty, łatwiejsze do wchłonięcia.

Drugi rodzaj dłużej trwających przebarwień wynika z obecności melaniny, barwnika odpowiadającego za ładny kolor skóry po opalaniu ale też gromadzącego się w miejscach, w których zachodzi proces zapalny skóry i tkanki podskórnej, co czasem ma miejsce po skleroterapii. Przebarwienia melanionowe również wymagają specjalistycznych kremów oraz bardzo dobrze poddają się terapii laserem Q-Switch. Sulodeksyd stosowany po skleroterapii doustnie ma potencjał przyspieszający wchłanianie się obu rodzajów przebarwień.

Jeżeli nie rozgraniczymy tych sytuacji oraz nie zastosujemy adekwatnego leczenia, dane naukowe dotyczące skleroterapii mogą budzić zaniepokojenie:

  • 10-30% pacjentów ma przebarwienia miesiąc po zabiegu
  • 60% przebarwień zanika do 6 m-cy
  • 90% zanika do 1 roku
  • 1-10% pacjentów trwałe przebarwienia po skleroterapii

Pacjent ma prawo pytać tak długo, jak potrzebuje

Warto zaznaczyć, że każdy pacjent przed zabiegiem skleroterapii zapoznaje się z informacją zawartą w załączniku do formularza świadomej zgody. Jako lekarz z wieloletnim doświadczeniem korzystam z materiałów stworzonych przez ekspertów Polskiego Towarzystwa Flebologicznego. W opisie przedstawione są korzyści oraz ryzyko związane z zabiegiem. Dokument obejmuje część teoretyczną, tłumaczącą naturę niewydolności żylnej oraz wytłumaczona jest krok po kroku procedura zabiegu.

Po przeczytaniu i przed podpisaniem zgody na zabieg pacjent może zadawać pytania, aby otrzymać informacje w sprawach dla niego niejasnych.

 
Zastanawiasz się czy skleroterapia jest dla Ciebie odpowiednia?

Pytania i odpowiedzi


Zapoznaj się z sekcją najczęściej zadawanych pytań przez moich pacjentów. Odpowiedzi udzielam jako lekarz, flebolog oraz specjalista w dziedzinie angiologii i chorób wewnętrznych. Na co dzień zajmuję się leczeniem żylaków, chorób żył i tętnic.
dr Łukasz Szczygieł


Zobacz najczęściej zadawane pytania
gdpr-image
Serwis skleroterapia.eu wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane w pamięci przeglądarki. Szczegółowe informacje są dostępne w polityce prywatności.
Polityka prywatności