Czy skleroterapia jest bezpieczna? | Flebolog dr Szczygieł

Bezpieczeństwo


Skleroterapia jest zabiegiem bezpiecznym, dlatego bardzo rzadko występują skutki uboczne.


Powikłania i działania uboczne zabiegów skleroterapii są znane i występują bardzo rzadko. Profilaktyka ogólna obejmuje:

  • Dokładną dezynfekcję skóry.
  • Zastosowanie tylko jałowego żelu do USG przy echoskleroterapii lub używanie płynu dezynfekcyjnego jako środka do przewodzenia ultradźwięków zamiast żelu.
  • Używanie jednorazowych osłonek na głowicę USG, na przewód głowicy USG i na oświetlacz naczyniowy.
  • Prawidłową technikę skleroterapii, czyli podawanie sklerozantu tylko i wyłącznie do żyły, z zachowaniem zapobiegającym jej rozerwaniu i wynaczynieniu sklerozantu z żyły.
  • Stosowanie adekwatnego stężenia sklerozantu, w celu uniknięcia uszkodzenia tkanek otaczających przez zastosowanie zbyt stężonego środka.
  • Odpowiednio długotrwałe stosowanie dopasowanych uciskowych wyrobów pozabiegowych.
  • Stosowanie wymaganej profilaktyki przeciwzakrzepowej.

dr Łukasz Szczygieł

Jestem lekarzem, flebologiem oraz specjalistą w dziedzinie angiologii i chorób wewnętrznych. Jestem również doktorem nauk medycznych oraz wykładowcą wielu konferencji o tematyce flebologicznej. Na co dzień zajmuję się leczeniem żylaków, chorób żył i tętnic. Konsultacje i zabiegi wykonywane przeze mnie są możliwe w wielu lokalizacjach na Śląsku.

Zarezerwuj termin

Wybierz spośród wielu lokalizacji na Śląsku.

Umów wizytę

Kompresjoterapia znacząco zwiększa bezpieczeństwo po zabiegu skleroterapii.

Zastosowanie pończoch pozabiegowych w drugiej klasie ucisku ustalane jest wg indywidualnych standardów lekarza. Kompresjoterapia zwiększa skuteczność zabiegu, ogranicza możliwość powstania siniaków w miejscach wkłuć, zmniejsza ból pozabiegowy, zmniejsza ilość przebarwień pozabiegowych i chroni przed okołozabiegową zakrzepicą żylną oraz pozwala szybciej wrócić do pełnej aktywności. Moi pacjenci pończochy pozabiegowe stosują non-stop przez 48 godzin bezpośrednio po zabiegu, a następnie 4 tygodnie w czasie dziennej aktywności. Okolice strategiczne, miejsca największych leczonych żył dodatkowo dociska się podkładami piankowymi lub z waty. Czasem po skleroterapii stosuje się bandażowanie wielowarstwowe. Obowiązkowy jest półgodzinny spacer w wyrobach uciskowych bezpośrednio po opuszczeniu sali zabiegowej.

 
Zastanawiasz się czy skleroterapia jest dla Ciebie odpowiednia?

Pytania i odpowiedzi


Zapoznaj się z sekcją najczęściej zadawanych pytań przez moich pacjentów. Odpowiedzi udzielam jako lekarz, flebolog oraz specjalista w dziedzinie angiologii i chorób wewnętrznych. Na co dzień zajmuję się leczeniem żylaków, chorób żył i tętnic.
dr Łukasz Szczygieł


Zobacz najczęściej zadawane pytania
gdpr-image
Serwis skleroterapia.eu wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane w pamięci przeglądarki. Szczegółowe informacje są dostępne w polityce prywatności.
Polityka prywatności