Co to jest skleroterapia | Flebolog dr Szczygieł

Czym jest skleroterapia


Skleroterapia to nieoperacyjna metoda leczenia żylaków, pajączków i poszerzeń żylnych.


Skleroterapia jest skuteczna, bezpieczna i wygodna. Polega na nakłuciach za pomocą igły mniejszego kalibru niż do pobierania krwi i podaniu do leczonych żył substancji chemicznej zamykającej żyłę. Przed zabiegiem nie podaje się leków przeciwbólowych, a sam zabieg nie wymaga też znieczulenia.

Skleroterapia może być główną i jedyną metodą leczenia zmian żylnych. Może też być kontynuacją innych zabiegów lub poprzedzać leczenie drobnych zmian, w ramach kompleksowego, etapowego leczenia zabiegowego niewydolności żylnej. Skleroterapię łączy się również z innymi metodami stosując procedury hybrydowe.

Zastosowanie skleroterapii pianowej pozwala na zamykanie dużych powierzchni niewydolnych naczyń w czasie jednej sesji zabiegowej.

Jak pomaga skleroterapia?

Skleroterapia służy do zamykania niewydolnych żył układu powierzchownego. Zabiegi mają znaczenie zarówno zdrowotne, jak i estetyczne. Likwidujemy w tej metodzie główne pnie niewydolnych żył kończyn dolnych, żylaki, żyły sieciowe (wenulektazje) i pajączki (telangiektazje).

W celach estetycznych skleroterapia stosowana jest również do zamykania nieestetycznych żył dłoni, piersi i twarzy.

Skleroterapia jest sprawdzoną metodą leczenia w Polsce. Jest wiele placówek medyczynych świądczących te usługi. Możesz z nich skorzystać również w ramach mojej praktyki, w wielu lokalizacjach na Śląsku.

Zapraszam do konsultacji,
dr Łukasz Szczygieł

Zarezerwuj termin

Wybierz spośród wielu lokalizacji na Śląsku.

Umów wizytę

Co jest stosowane

W Polsce do stosowania w skleroterapii dopuszczone są 2 środki w stężeniach od 0.5 do 3%, w postaci płynu i piany, tzw. sklerozanty:

  • Polidokanol (Aethoxysklerol),
  • Siarczan tetradecylu (Fibrovein).

Poza Polską używane są również (tylko w postaci płynu):

  • 75% glukoza (Ameryka Południowa),
  • 3% roztwór chlorku sodu (USA),
  • Ałun chromowy glicerolu (Francja),
  • Salicylan sodu (Włochy).

Jak działa skleroterapia

Sklerozanty, czyli środki używane do zabiegu mają działanie chemiczne silnie uszkadzające wewnętrzną ścianę naczynia prowadząc do jego szybkiego zamknięcia. Efekty końcowe zabiegu są odsunięte w czasie, proces wchłaniania przez organizm naczynia zamkniętego skleroterapią trwa od 1 do nawet 6 miesięcy.


Jak przebiegają zmiany

  • Uszkodzenie wewnętrznej ściany naczynia: natychmiast.
  • Depozyty fibryny: po 15min.
  • Agregat płytek krwi: 2h 30min.
  • „Skrzep”: 2-3 dni.
  • Przerośnięcie tkanką łączną (zwłóknienie): 2-3 miesiące.

W medycynie możesz się również spotkać z innym określeniem skleroterapii. Inna nazwa skleroterapii to obliteracja chemiczna.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:


 
Zastanawiasz się czy skleroterapia jest dla Ciebie odpowiednia?

Pytania i odpowiedzi


Zapoznaj się z sekcją najczęściej zadawanych pytań przez moich pacjentów. Odpowiedzi udzielam jako lekarz, flebolog oraz specjalista w dziedzinie angiologii i chorób wewnętrznych. Na co dzień zajmuję się leczeniem żylaków, chorób żył i tętnic.
dr Łukasz Szczygieł


Zobacz najczęściej zadawane pytania
gdpr-image
Serwis skleroterapia.eu wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane w pamięci przeglądarki. Szczegółowe informacje są dostępne w polityce prywatności.
Polityka prywatności